Allas är den moderna och kvinnliga veckotidningen som ger njutning och flärd i vardagen Den rymmer allt som intresserar och engagerar kvinnan som är mitt uppe i livet; läcker mat, inredningstips, mode, hälsa och motion, relationer, sex, lätta korsord och inspirerande läsning.
Allt kan bli något nytt
Stor granskning! KRISEN I HEMTJÄNSTEN
Via kameror såg Sofia hur mamman for illa: HEMTJÄNSTEN FORKORTADE HENNES LIV • Sofia såg hemtjänstpersonal slarva med slangen för mammans syresättning och kom på personalen med att greppa mamman i underlivet när hon duschats. – De kallade henne skit, säger Sofia.
Äldres trygghet hotas Stress får personal att fly branschen • ”Det är en ohållbar ekvation”. Den frasen läser vi om och om igen när det kommer till äldrevård och hemtjänst. Vi blir allt äldre och behöver mer hjälp medan personalen inte räcker inte till och går under av den tunga arbetsbördan.
Undersköterskan Anna Brandenberg om jobbets verklighet VI SPRINGER FÖR ATT INGEN SKA DÖ • Under sina drygt 20 år inom äldreomsorgen har Anna upplevt samma stress, alltid springandes mellan brukarna. Skillnaden mot förr är övervakningen.
EVA MELANDER OM NYA FILMEN OCH ATT FÅ BARN EFTER 45 När det är som svårast kan allt vända • Skådespelaren Eva Melander har aldrig varit rädd för roller som skaver. Tvärtom är det ofta där hon känner sig som mest hemma – i det ofärdiga och det motsägelsefulla. Nu är hon aktuell i filmen Je m’appelle Agneta, baserad på Emma Hambergs roman.
ALLAS AKTUELLA
Goda grannar • 75-åriga Aina Stierna hittas strypt hemma i sitt kök. Vem kan ha önskat livet ur den gamla damen? Ganska många, visar det sig ...
Gunn fick en helt ny stil! FRÄCKA FÄRGER & perfekta jeans • Gunn älskar kläder och mode, men tycker inte hon har råd med dyra inköp. Hon vill ha hjälp att hitta nya stretchjeans med hög midja, snygga plagg i färg och mönster. Och gärna tips på örhängen när man inte har hål i öronen.
Sommarfin från topp till tå REDO FÖR SANDALSÄSONG • Pedikyr ger inte bara mjuka hälar, fräsch hud och snygg färg. Fötter i fin form känns gott i hela kroppen och ger dig mer studs i stegen. Här är tipsen och produkterna som får dig att lyckas.
En bättre magkänsla
Vilken restfest! • Låt gårdagens middag bli dagens lunch! Här bjuder vi på totalt sex smakrika recept där du kan använda resterna på ett smart och inte minst gott sätt. Hugg in!
NYTT I SKAFFERIET
Ramslök • Säsongen är kort för ramslök, så nu gäller det att passa på. Sätt piff på såser och hela rätter med de vilda gröna bladen.
Fisk i fint sällskap • Lax och torsk är i dag lyxiga råvaror från havet – som förtjänar att tillagas på bästa sätt! Här bjuder vi på tre recept att njuta av.
Sött utan socker • Med dadlar, frukt och nötter blir fikat lite sundare. Här bakar vi allt från moussepajer till smördegsknyten och godsaker med choklad – redo att njutas till kaffet!
MATNYTTIGT • ELISABETH EKSTRAND HEMMINGSSON SVARAR PÅ DINA FRÅGOR OM MAT OCH BAK.
Tid för kaffe • Det har blivit några muggar i Annes samling under åren. Hela 76 stycken. Utifrån sett är det ju helt tokigt. Det är förstås ingen mer än hon själv som kan se meningen med denna galenskap.
16 SIDOR! LÄTTA, KUL & SNILLRIKA KRYSS revyn
2 HELT ENKELT
3 NYBÖRJARKRYSSET
4 FINN FEM FEL
STJÄRNKRYSSET
9 LILLA KLURINGEN
10 NATURPLOCKET
11 FÅGELMIXEN
12 KONSTKRYSSET
Favorit i repris! 13 SNILLEKLASSIKERN
14 KRYSSTRAPPAN
15 TJUGO FRÅGOR
16 STORA...